Ujęcia z drona na waszym ślubie. Z czym i jak to się je?

 
Bez nazwy-1_0000_Zrzut ekranu 2018-11-10 o 15.02.44
 

Wiele par młodych pyta o ujęcia z drona podczas ślubu. Więc jak to jest z tymi dronami? W tym wpisie mam nadzieję zwrócić Waszą uwagę na to jak powinno odbyć się profesjonalne wykonanie ujęć dronem podczas uroczystości ślubu i wesela, by było to efektowne, właściwe a przede wszystkim bezpieczne. Z racji na szybkie zmiany w prawie nie będę rozpisywał dokładnie obowiązujących przepisów dotyczących latania dronami, bo może się okazać że wpis jest nieaktualny po kilku miesiącach od publikacji.

Po pierwsze

Dron to nie zabawka !!!

Według obowiązujących aktualnie (w 2018 roku) przepisów wykonywanie ujęć z drona podczas zlecenia komercyjnego (jakim jest również filmowanie ślubu) wymaga posiadania “prawa jazdy” na drona zwanego świadectwem klasyfikacji UAVO vlos/bvlos. Zdobycie takich uprawnień w skrócie na tym w skrócie polega na tym, że trzeba zdać egzamin praktyczny z lotu dronem oraz teoretyczny, m.in. z zasad bezpieczeństwa.

 
Bez nazwy-1_0004_Zrzut ekranu 2018-11-10 o 15.02.07
 

Równie ważną rzeczą jest ubezpieczenie OC. Dron naprawdę potrafi ważyć swoje i nawet te mniejsze, bardziej nowoczesne konstrukcje mogą zrobić krzywdę, jeśli spadną z dużej wysokości.

Po drugie

Pozwolenia.

W większości miast, aby wykonać reportaż bezpiecznie i zgodnie z prawem potrzebna jest dodatkowa zgoda na lot, niekiedy wydawana na konkretną datę, godzinę oraz miejsce. Ponadto w niektórych lokalizacjach nie ma możliwości uzyskania takiej zgody, co związane jest z wyznaczeniem w przestrzeni stref, w których obowiązuje odgórny zakaz lotów komercyjnych. Strefy takie znajdują się zwykle m.in. w pobliżu lotnisk, lądowisk, otwartych obiektów sportowych czy instytucji rządowych.

 
Bez nazwy-1_0003_Zrzut ekranu 2018-11-10 o 15.02.12
 

Po trzecie

Jak powinien wyglądać bezpieczny lot? I które momenty są “warte zachodu”?

Przede wszystkim dron nie powinien latać lub wisieć w powietrzu na ludźmi… Wiem, że takie ujęcia wyglądają najlepiej, ale te nagrane bardziej z boku też wyglądają efektownie, a jeśli cokolwiek stanie się z naszą maszyną latającą i, mówiąc żargonem droniarzy, “zaliczy kreta” (czyli zamiast latać - niespodziewanie spadnie) bezpiecznie spadnie na ziemię omijając Waszych gości. Operator drona wykonujący zlecenie, zgodnie z prawem, musi być ubrany w odpowiednio opisaną odblaskową kamizelkę. Po co? Żeby było wiadomo kto lata dronem, jest za niego odpowiedzialny i do kogo podejść, jeśli zauważymy, że z maszyną dzieje się coś niedobrego.

 
Bez nazwy-1_0002_Zrzut ekranu 2018-11-10 o 15.02.15
 

A jakie momenty warte są uchwycenia z lotu ptaka? Moim zdaniem warto postarać się o ujęcia podjazdu Pary Młodej pod kościół (szczególnie, jeśli na tę okazję wynajęliście wyjątkowe auto!), wyjście z kościoła, składanie życzeń, czy przyjazd na salę. Rozważając wynajęcie drona upewnijcie się, że okolice waszej sali i świątyni nadają się do nagrania z góry. Pobliskie blokowisko czy centrum handlowe będą wyglądać mało efektownie. O wiele lepiej do takich nagrań nadają się obiekty położone w okolicy pól i lasów.

Po czwarte

Być w dwóch miejscach na raz?

Momenty które nagrane z drona wyglądają najlepiej są dość kluczowe przy nagraniu całości reportażu. W tym czasie obu operatorów zajętych jest swoją pracą “na ziemi”, więc żaden z nich nie nagra Wam jednocześnie tych chwil z góry. Zdarza się oczywiście, że firmy zajmujące się nagraniami filmów ślubnych oferują drona “w pakiecie”. Warto jednak przed podjęciem decyzji dopytać takiego usługodawcę o zakres nagrania dronem. Większość z nich filmuje przed ceremonią okolice pustego kościoła i pustej sali bankietowej. Na takich ujęciach nie ma Was, Waszych rodzin i gości - czy na pewno o takie sceny Wam chodzi? Jeżeli bardzo zależy Wam na uwiecznieniu istotnych momentów również z lotu ptaka, możemy poszukać w Waszej okolicy firmy zajmującej się nagraniami z drona i nawiązać z nimi współpracę. Cena takiego “rozszerzenia” oferty zależna będzie od terminu oraz miejsca takiego nagrania.

 
Bez nazwy-1_0001_Zrzut ekranu 2018-11-10 o 15.02.19
 

Na koniec pamiętajcie - DRON TO NIE DZIECIĘCA ZABAWKA! Nagranie z drona użytego w odpowiedzialny sposób, przez osoby do tego przeszkolone i uprawnione może stanowić wspaniały dodatek do Waszego ślubnego filmu. Jednak sprzęt poderwany do lotu przez osobę, której umiejętności i doświadczenia nie potwierdza odpowiedni dokument, w dniu który powinien być pełen radości i wzruszeń, może prowadzić, w najłagodniejszym wariancie, do waszego rozczarowania, a w najgorszym - do wyrządzenia szkód materialnych albo zdrowotnych. Bo chyba nikt z nas nie chciałby, żeby nieumiejętnie prowadzony, niesprawny dron zniszczył drogie wynajęte auto albo, co gorsze, spadł na Waszych gości.

I z tą refleksją was zostawiam. Do zobaczenia!