Montaż ślubu - co i jak?


Co się dzieje po nagraniu materiału filmowego? Który etap jest ważniejszy - dobre nagranie czy dobry montaż filmu? W dzisiejszych czasach nic nie jest proste, tak więc pozornie proste zadanie jakim jest zmontowanie waszego filmu ślubnego nie jest takie banalne. Czasy kiedy po oczepinach wyciągało się kasetę i zgarniało kopertę dawno mineły. Na szczęście razem z nimi w odstawkę poszło oglądanie ślubu z wciśniętym przyciskiem przewijania do przodu.

jak zmontowac film slubny 001

Po pierwsze - porządek!


Przy tworzeniu projektu wideo (niezależnie od programu) ważne jest aby dobrze zorganizować sobie przestrzeń do pracy. Segregacja poszczególnymi etapami i numerami kamer jest tutaj niezbędna. Warto też oznaczyć każdą kamerę innym kolorem.

jak zmontowac film slubny 002

Po drugie - zsynchronizuj to!


Podczas nagrania używamy minimum dwóch kamer. Bardzo ważne jest to aby montując film używać na przemian kamer (dynamika ujęć, o tym innym razem) - ale żeby to zrobić warto je poukładać. Tutaj dodatkowo elementy LIVE wymagają synchronizacji z dodatkową ścieżką audio z rejestratorem audio. Albo kilkoma :)

Dziś jest to proste, robi to za nas program. Jak zaczynałem montować synchronizację wszystkich elementów wesela robiłem ręcznie. Co ciekawe - mój osobisty rekord najszybciej zmontowanego wesela jest właśnie z tamtego okresu! Może to temu że nie miałem wtedy internetu w biurze :) oczywiście nie miałem specjalnie - właśnie żeby się nie rozpraszać, a było to już jak każdy miał smartfona - więc czasy dość niedawne!

Po trzecie - wytnij to!


Film jest głównie oparty o elementy montowane w teledyskach, klipach. Film ślubny to noeraz 1000 plików ze wszystkich kamer! No to do dzieła! Najpierw wycinamy wszystko, następnie ...

Punkt czwarty - montuj do muzyki!


Po wycięciu i posortowaniu czas na składanie. Ujęcia zawsze montujemy do muzyki. Ale nie tylko rytm jest ważny, ważne jest flow muzyki. Tam gdzie jest szybsza żywsza damy coś z polotem, tam gdzie zwolni może sceny w slowmo? :)

jak zmontowac film slubny 004

Punkt 5 - live!


Po synchronizacji lecimy z montażem ślubnego live. Temat prosty. Oglądasz i naciskasz raz 1 raz 2. Tym sposobem przechodzisz między kamerami i mimo że w filmie jest fragment który trwa 3 minuty to składa się on z ujęć po kilka sekund.

jak zmontowac film slubny 003

Punkt 6 - połącz to!


Teledyski i elementy live można tworzyć w dowolnej kolejności, ale trzeba zostawić sobie trochę pola manewru do połączeni tego. Co ciekawe nie trzeba robić tego w kolejności takiej jak idzie film, ale ważne aby pracować etapami. Przykładowo możemy najpierw zmontować oczepiny a potem kościół, ale najlepiej zrobić te fragmenty do końca aby potem łącząc wszystko mieć gotowe elementy :)

jak zmontowac film slubny 006

Punkt 7 - postprodukcja!


Połączone? To czas na finalną postprodukcję. Wyrównanie kolorów, mastering audio, ostatnie szlify wpasowania klipów do muzyki, stabilizację i wiele innych. Gotowe? Świetnie, właśnie zmontowaliśmy komuś film ślubny :) Zostanie pamiątką na długie lata.

jak zmontowac film slubny 005